PODSUMOWANIE MIESIĄCA - LUTY 2013

2013-03-12  PODSUMOWANIE MIESIĄCA - LUTY 2013 - powrót

\"Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła\" - mówi staropolskie przysłowie. Ten stary zwyczaj na dobre zadomowił się także w naszym przedszkolu. Z tej okazji dnia 7 lutego 2013r. przedszkolaki z PROMYCZKA miały „słodki” dzień smażąc przepyszne pączki. Podczas wyrabiania ciasta dzieci miały okazję do próbowania, „badania”, wąchania. Gotowe pączki zaniosły do kuchni, gdzie zostały usmażone. Posypane cukrem pudrem były gotowe do smakowania. Nasz sekretny przepis na pączusie: Do letniego mleka dodaliśmy drożdże i cukier, gdy pokazały się bąbelki dodaliśmy żółtka, masło, sól, mąkę. Ciasto trzeba było dobrze wyrobić. Gdy wyrosło, nabieraliśmy ciasto łyżką wkładając do środka łyżeczkę marmolady. Następnie pączka należy lekko zlepić i czekać aż ponownie wyrośnie. I w końcu smażenie w gorącym oleju. Gdy ostygną posypujemy cukrem pudrem. Pycha! Smacznego  Jak tradycja mówi, karnawał to czas wspólnych zabaw i tańców, a zatem w karnawale czas na bale. Z tej okazji dnia 11 lutego 2013r. w naszym przedszkolu już po raz kolejny odbył się tradycyjny bal karnawałowy. Dzieci czekały na ten dzień z ogromną niecierpliwością, bo jest to dla nich ogromna frajda. Przedszkolaki wraz z nauczycielkami bawiły się przez około dwie godziny w pięknie udekorowanej sali balowej przy dźwiękach znanych dziecięcych przebojów. W trakcie odpoczynku podczas zabawy zjedliśmy pączusie. Dzieci wystąpiły w różnorodnych przebraniach – pojawiły się postacie z bajek, zwierzęta, przedstawiciele charakterystycznych zawodów. Powodzeniem cieszyły się pląsy w parach, w mniejszych i większych grupkach, a także zabawy taneczne jak „pociąg” czy „kaczuszki”. Było wesoło i kolorowo. W poniedziałek (18 lutego) po raz pierwszy w naszym przedszkolu wystąpili aktorzy Agencji Artystycznej „ARTMA” z Krakowa. Przedstawienie pt.: „Przygody Bałwanka Janka” opowiadało o zimie i tym, co ze sobą niesie. Bałwanek Janek znudzony ciągłym staniem w ogródku, postanawia ruszyć w drogę. Podczas wędrówki poznaje głodną Sikoreczkę i zziębniętego Zajączka. Dzięki nim i dzieciom dowiaduje się wielu zaskakujących rzeczy związanych z zimą. Przedstawienie było interaktywne, z oprawą muzyczną i treściami edukacyjnymi. Było to jedno z najśmieszniejszych przedstawień w „Promyczku”. Z pewnością jeszcze zaprosimy Agencję Artystyczną „ARTMA” do naszego przedszkola z innym przedstawieniem. Kolejne zajęcia z cyklu eksperymenty malucha dotyczyły tematyki „Ciepła” i odbyły się 20 lutego. Przedszkolaki dowiedziały się: gdzie występuje, skąd się bierze oraz jakie są rodzaje ciepła. Pani Karolina pokazała kilka ciekawych i zaskakujących eksperymentów m.in. jak „skleić” balon ze szklanką, tajne znikające pismo, bąbelkową herbatę. W grupie starszaków największą frajdą było „wywoływanie” dżina z butelki. Natomiast we wtorek - 26 lutego w kalendarzu nietypowych świąt pojawił się dzień dinozaura. Dzieci mogły przynieść do przedszkola puzzle, encyklopedie, albumy, kolekcje dinozaurów. Dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały dinozaury i z jakiego powodu wyginęły. Dzieci poznały nazwy oraz obejrzały fotografie zwierząt, które tysiące lat temu zamieszkiwały ziemię. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak wyglądałby świat gdyby nadal istniały. Zapraszamy serdecznie do galerii.